afye-hawthorneİçeriği: Alıç, Melisa, Keten Tohumu, Zencefil, Günlük, Yenibahar, Mersin, Üzüm Çekirdeği, Çörekotu, Sinameki

Etkileri:

- Kalp atım hızını düzenler (normale yaklaştırır.)

- Kalp atım gücünü artırır.

- Kan kolestrol düzeyini azaltır.

- Kılcal kan damarlarını genişletir.

- Uykuya dalış süresini kısaltır.

- Unutkanlık sorunu olanlara faydalıdır.

- Antioksidan kapasiteyi artırır.

- Sinirlilik halini azaltır.

- Endotel hasarını azaltır.

Kullanım Önerileri:

- Aritmi sorunu olanlarda çok hızlı (15-20 dk. gibi)etki gösterir, düzenli olarak 2*1 kullanılmalıdır.

- Kronik kalp hastalıklarında etkileri hastalığa spesifik olmadığından tüm kalp hastalıklarında (Mı, anjina, damar sertliği, kronik kalp yetmezliği vb.) 2*1 kullanımı önerilir.

- Ömür boyu kullanılabilir, herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

Uyarılar:

- En güvenilir bitkilerdendir.

- Nadiren baş ağrısı, bulantı ve güçlü kalp atımı hissi (koşmuş gibi) hissedilebilir. Tamamı kalp kaslarını güçlendirmesinden kaynaklanmaktadır.

- Digoksin, beta-blokör, kalsiyum kanal blokörü kullananlarda bu ilaçların etkinliğini artırır.

- Fenilefrin içeren burun spreylerinin etkinliğini azaltabilir.

- Kılcal damar kan akımını arttırdığından polip, hemoroid gibi rahatsızlıkları olanlarda ilgili bölgede mikrokanama oluşmasına neden olabilir. (Polip-hemoroid rahatsızlıklarının düzelmesine de katkı sağlar.)

- Hamilelerde ve emzirenlerde kullanılmaı önerilmez.

Crataegus türlerine genel olarak alıç adı verilmektedir. Ülkemizde 20 kadar türü yetişen 2-4 metre yüksekliğindeki alıç bitkisinin yaprakları, meyveleri ve çiçekleri özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaygın olarak tüketilmektedir.
“German Commission E” tarafından Alıç ekstresinin ikinci derece kronik kalp yetmezliğinde kullanılabileceği kabul edilmiş ve etkinliği onaylanmıştır. Ancak, T.C. Tarım Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından bu amaçla kullanılmasına dair bir yaklaşım bulunmamakta, sadece gıda takviyesi olarak tüketimine izin verilmektedir. Bünyesinde bulundurduğu flavanoidler ve oligomeric procyanthinlerin bitkinin etkilerinden sorumlu olduğu kabul edilmektedir.
Laboratuar araştırmalarında kalp kası hücrelerinin kasılma gücünü artırdığı, plazmadaki lipit düzeylerini azalttığı ve karaciğerdeki LDL reseptörlerinin aktivitesini artırdığı, özellikle sistolik kan basıncında iyileşme meydana getirdiği saptanmıştır.
1011 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada katılımcılarda aritmi ortaya çıkma sıklığında azalma saptanmıştır. 2681 kişinin katıldığı ve 24 ay süren diğer bir araştırmada ise alıç ekstresi verilen kişilerde kalp hastalığına bağlı ani ölüm riskinin azaldığı ciddi bir yan etkinin görülmediği belirtilmiştir. Diğer kalp ilaçları ile etkileşmediği de elde edilen sonuçlar arasındadır.
Günde iki kez 1-2 kapsül alınması önerilir.
Gıda takviyesi olarak kullanılır.
Bu ürünü satın almak için tıklayınız.

Incoming search terms:

  • afye hawthorne
  • afye antioksidan
  • afye hawthorn alıç faydarı
  • kalp yetmezliği melisa
  • trigliseremi